Borger
Nyheder om trafik og forsyning
01-05-2013
Se oversigt over hvad brandvæsenet har lavet.
30-04-2013
Spørgsmål og svar om tømmetider mv.
25-04-2013
Søndag 12. maj lægger Gladsaxe Kommune sammen med ni andre kommuner asfalt til det internationale cykelløb, UWCT Copenhagen, Gran Fondo.
23-04-2013
Den nye cykelsupersti, Farumruten, kom flyvende fra start, da mange cykelglade borgere hoppede på cyklen og var med til at indvie ruten.
Gladsaxe Byråd har netop bevilget 10 millioner kroner til en ny cykel- og gangsti med tunnel, der skaber sikker skolevej til eleverne på Grønnemose Skole, og samtidig i samarbejde med Nordvand skaber et rekreativt område som led i Danmarks største anlæg til håndtering af regnvand.
15-04-2013
Har du lyst til at få ekstra næring til din have så hent kompostmuld på Genbrugsstationen.
15-04-2013
Brug ukrudtsbrænderen sikkert og effektivt
Cyklisterne mellem København, Gladsaxe og Farum kan fra på lørdag 20. april tage cyklen på den nye cykelsupersti, Farumruten. Ruten bliver indviet med en festlig cykeltur fra Bellahøj til Farum Bytorv, hvor Cykelmyggen Egon kommer forbi, og der vil være masser af cykelaktiviteter.
Når du kalder op til 112 via 112 app, så får du kontakt til Alarmcentralen, men du sender samtidig en GPS position, der gør det lettere at stedfæste dit opkald - og dermed sende hjælp til det rigtige sted med det samme.
02-04-2013
Vær med til at indvie den nye affaldssorteringsordning søndag 7. april 2013 på Genbrugsstationen.
02-04-2013
Gladsaxe kommunes nye storskraldsordning er nu trådt i kraft og fra 1. april er der også kommet 2 nye vognmænd. Alle arbejder på, at overgangen bliver så let som muligt for dig.
Mod på at cykle til arbejde i en måned? Der er fri el- eller racercykel, sundhedstjek og personlig coaching i en måned til fem pendlere, der vil tage cyklen på den nye cykelsupersti C95 Farumruten mellem København, Gladsaxe og Farum.
Cyklister, der tage turen fra Gladsaxe Ringvej mod Farum, får nu mere lys på cykelstien. Oven i købet intelligent belysning, der skruer op for blusset, når der er behov for det. Cykelstien langs Hillerødmotorvejen er nemlig en del af den kommende cykelsupersti C95 Farumruten, og derfor får den nu et løft.
15-02-2013
Nye containere og beholdere til metal, plast, glas, papir og pap er på vej!
Byrådet valgte at tage vedtagelsen af kommunens første vandhandleplan af Byrådets dagsorden. Baggrunden for dette er, at grundlaget for planen forsvandt i sidste uge, da Natur- og Miljøklagenævnet erklærede de statslige vandplaner ugyldige.
Forskellige medier har rapporteret, at mange danske fjernvarmekunder kan se frem til en markant stigning i deres varmeregning på op mod 20 procent efter en afgørelse fra Energistyrelsen. Gladsaxe Fjernvarmes kunder vil ikke opleve et prishop på grund af afgørelsen.
Nu er det vinter, og der kan komme sne og være glat på fortovet. Grundejere skal være opmærksomme på at få ryddet fortovet for sne og sikre, at fortovet ikke er glat. Også vejen til skraldestativet skal være sikker.
26-11-2012
Krydset Søborg Hovedgade/Kildebakkegårds Allé bliver ombygget i perioden 23. november til 10. januar 2013.
19-11-2012
Gladsaxe Kommunes regulativ for husholdningsaffald er nu i høring
02-11-2012
Gladsaxe Kommune har modtaget en ansøgning fra Vestforbrænding om tilladelse til at tilbyde fjernvarmeforsyning i udvalgte områder i Bagsværd.
09-10-2012
Søndag den 21. oktober 2012 sker der en række ændringer på mange af buslinjerne i Gladsaxe Kommune.
Gladsaxe Kommune digitaliserer fremover sine planer på miljø- og teknikområdet og samler samtidig alle kommunens politikker og planer på et sted. Gladsaxe Kommune ønsker at give borgere og virksomheder lettere adgang til de kommunale politikker og planer og derigennem skabe bedre overblik og mere dialog.
Her kan du finde alle planer på det tekniske område for eksempel trafiksikkerhed, spildevand, vandforsyning og affald
For at forbedre trafikafviklingen i forbindelse med Novo Nordisks udvidelse bliver der etableret et nyt signal i krydset Vadstrupvej/Brudelysvej.
Miljøudvalget har sendt kommunens forslag til Vandhandleplan i høring fra 22. juni til 1. september 2012.
24-06-2012
Regionsrådet støtter Gladsaxe Kommunes forslag til ny linjeføring. Omlægning af buslinje 400S giver 80.000 flere passagerer.
22-06-2012
Lån en el-cykel, hvis du pendler i bil til daglig
20-06-2012
Opsigelse af driftsoverenskomst for vedligeholdelse af private fællesveje.
Har jeres boligafdeling problemer med regnvandet under skybrud, og har I overvejet at håndtere regnvandet selv? Så tag med By- og Miljøforvaltningen på gratis bustur fredag 22. juni kl. 13-18.
Gladsaxe Byråd har besluttet at ombygge forpladsen til Skovbrynet Station, så den kan blive et naturligt valg for områdets rejsende. Den ombyggede station vil stå færdig inden vinteren igen sætter ind.
01-07-2009
På et møde mellem kommunerne i Letbanesamarbejdet Ring 3 og DSB, bød DSB ind med spændende nye forslag til en letbane, som samtidig kan køre på S-togskinner og dermed styrke det samlede S-togsnet. Dermed kom der fornyet liv i letbanen langs Ring 3.
30-06-2009
Det blev 3.A fra Marienlyst Skole, der løb med sejren i maj-kampagnen "Vi cykler til skole", som hele 11 skoler deltog i.
25-06-2009
Som led i kommunens cykelstiplan fortsætter Gladsaxe Kommune året ud med at etablere cykelstier på Vandtårnsvej. Gladsaxe har de seneste fem år brugt ca. 45 millioner kroner på at øge trafiksikkerheden for cyklister.
Gladsaxe er som den første kommune i landet ved at undersøge borgernes interesse for selv at håndtere regnvandet på deres grunde. Borgerne vil få en kontant belønning, kommunen vil spare millioner af kroner og naturen blive skånet for urent spildevand.
Fra 1. april kan malingsrester, skrappe rengøringsmidler, batterier, sparepærer og andet farligt affald afleveres hos kommunens farvehandlere eller byggemarked.
26-02-2009
Gladsaxe Kommunes grønt IDÉcenter har stor succes med at udlåne elmålere, de såkaldte SparOmetre, der hurtigt kan afsløre hjemmets strømslugere.
Hvis det står til regeringen, får hovedstaden ingen letbane langs Ring 3. Transportministeren kalder trængselsproblemerne langs Ring 3 for et lokalt problem, som kommunerne selv må løse.
15. november lanceredes hjemmesiden affaldetsvej.dk som led i en miljøkampagne, der skal få danskerne til at sortere deres affald. I samarbejde med Vestforbrænding gør Gladsaxe og 18 andre kommuner samtidig en indsats på genbrugsstationerne.
27-10-2008
Sluk for Fanden – så er du en Engel. Sådan lyder det kontante budskab til de ansatte i Gladsaxe Kommune, når der for femte gang tages hul på vinterhalvåret med en elsparekampagne.
Gladsaxe Kommune har netop orienteret offentligheden om, at kommunen er gået i gang med at udtynde beplantningen i Bagsværd Søpark. Men arbejdet har desværre måtte indstilles midlertidigt.
Gladsaxe – og Lyngby-Tårbæk Kommuner har i fællesskab udarbejdet et ændringsforslag til fredning af Bagsværd Sø. De to kommuner ønsker at forene interesser og skabe balance mellem natur og rosport.
Letbanesamarbejdet Ring 3 har netop offentliggjort en rapport, som afdækker effekterne af en letbane langs Ring 3. Kommunerne vil have letbanen med i den transportinvesteringsplan, som regeringen er ved at lægge sidste hånd på.
20-04-2007
I bestræbelserne på at hjælpe støjplagede borgere har Gladsaxe Byråd netop bevilget 250.000 kroner til støjrenovering af de boliger i kommunen, som er hårdest ramt.
12-02-2007
Grønt IDÉcenter opfordrer borgerne til at låne en elmåler med hjem og undersøge, om de er energi-slugere eller el-sparegrise.
Af:

Aktuelt