Gladsaxe Sportshal

 

Hvad kan du bruge hallerne til
Sportshallerne består af hal 1 og hal 2 og der udøves Håndbold, Minihåndbold, Volleybold, Basketbold og Badminton

Spil indendørs fodbold
Er I en gruppe på højst 10 spillere, så har I nu chancen for at spille indendørs fodbold fredage fra kl. 19-21 i Gladsaxe Sportshal. Pris pr. time 200 kr.

Sådan bestiller du tid
Ring og bestil tid på 39 57 62 10 mellem kl 16 - 18, eller kontakt personalet i Gladsaxe Sportshal, Vandtårnsvej 55, 2860 Søborg. 

Hal 1
Hallen bliver fortrinsvis brugt til.

• Håndbold
• Minihåndbold
• Volleybold
• Basketbold
• Badminton i begrænset omfang

Hal 2
Hallen er en træningshal og bliver fortrinsvis brugt til.

• Håndbold
• Basketbold
• Volleybold

Hallerne kan også bruges til
Udover det primære brug til idræt, kan sportshallerne også anvendes til en lang række øvrige arrangementer som for eksempel udstillinger, dansestævner, møder og meget mere.
Derudover er der et mødelokale og en cafe.

Takster

Få mere at vide om takster for leje af haller

Fakta hal 1
Hal 1 blev opført i 1972 og har en tilskuerkapacitet på 1200, hvoraf de 876 er siddepladser.

Fakta hal 2
Hal 2 blev indviet i 1997, hal 2 er opført som en træningshal med plads til i alt 150 personer, og har et samlet gulvareal på 1500 kvadratmeter.
 

Af: helran
Senest opdateret: 26.05.10