Erhverv
Siden 1. februar 2005 har Gladsaxe Kommune skulle modtage og betale alle fakturaer elektronisk. Det er slut med at sende papirfakturaer, og alle fakturaer, der bliver sendt med almindelig post, bliver returneret til leverandøren.
Hvis din virksomhed leverer varer eller ydelser til kommuner, regioner eller ministerier, så er det altså et krav, at du sender regningen i form af en elektronisk faktura.
På Økonomistyrelsens hjemmeside kan du få et hurtigt overblik over, hvad e-fakturering betyder for dig, når din virksomhed handler med det offentlige.
Du har følgende fire mulighed for at sende din e-faktura til kommunen:
- Via NemHandel (ny gratis elektronisk fakturaløsning, som gør det muligt helt gratis at sende elektroniske fakturaer, hvis bare du har internetadgang).
- Via virksomhedens eget økonomi- og fakturasystem (fuldt integreret løsning).
- Via fakturaportal på internettet (svarer til netbank).
- Via et Læs Ind-bureau (her kan du fortsætte med at bruge papirregninger).
Af: jesnic
Senest opdateret: 09.06.10

Aktuelle udbud og licitationer